Door: W. van Beek 14-4-2009

Soms lijkt het dat onder de 30 jaar men te jong en onervaren is, maar boven de 40 al vaak te oud. Wanneer je net als ik bijna 54 ben en zonder werk kom te zitten, liggen nieuwe banen niet voor het opscheppen, zeker niet in de ICT die toch hoofdzakelijk jongere mensen kent. Werkgevers zullen echter nooit zeggen dat de leeftijd een probleem is, maar wanneer je als enige 'oudere' in een groep van allemaal 20- en 30-ers terecht komt, wordt je al snel als de 'opa' van de groep gezien.
Hopenlijk kom ik toch weer snel 'aan de bak' en wordt ik nog niet te oud gevonden.
Vorig jaar heb ik de 65-jarige leeftijd behaald en samen met mijn werkgever VXCompany heb ik besloten om er nog 2 jaar aan vast te plakken. Ik zou er niet aan moeten denken om nu reeds achter de geraniums te moeten zitten, ik werk nu nog fulltime met heel veel plezier met mijn veel jongere collega's.
Ik heb dus gelukkig géén probleem gehad met het doorwerken na mijn 65e, maar mijn werkgever des te meer, want in de praktijk blijkt, dat er nog niets of bijna niets afgestemd is op dit fenomeen door de diverse overheden.
3-07-2009 te Baarn Ton den Haas
Al twee jaar verneem ik dat "er gekozen is voor een andere kandidaat, die meer aansluit bij het gewenste profiel".
Meer aansluit? Te oud? Te duur?
En dan kan je het toch ook wel een beetje begrijpen. 37 jaar ICT-ervaring (ontwikkeling, ondersteuning, training, commerciëel) is wat moeilijker in een team te plaatsen.
Ik kan er niets aan doen, maar mij bekruipt toch het gevoel, dat 'Den Haag' alleen maar bezig is zich politiek correct te gedragen.
Maar toevoeging van kennis en ervaring kan zo belangrijk zijn voor een organisatie.
Ik zie geen enkele reden waarom ICT-ers niet zouden mogen doorwerken tot ze er dood bij neervallen.
Wat wel nadelig is, is dat in veel CAO's en arbeidsovereenkomsten gewoon keihard staat dat er ontslag volgt op 65 jarige leeftijd. Ook krijgen 65 jarigen geen WW uitkering terwijl ze wel premie moeten betalen.
Uiteraard zou je kunnen uitwijken naar het buitenland, bijvoorbeeld duitsland waar langer werken wel normaal is. Op veel gebieden is Nederland gewoon een achterlijk land, met teveel overheidsinvloed, teveel paternalisme, men wil alles zogenaamd goed regelen voor de burgers en het gevolg is een regelbrij.
Wel lijkt het me mogelijk om als ZZP-er gewoon een factuur te sturen, dus dat is de uitweg.
Als de overheid wil dat er langer doorgewerkt wordt kunnen ze zelf het voorbeeld geven door gewoon hun personeel niet te ontslaan op 65 jarige leeftijd of eerder.